Różne rodzaje geodezji

geodezja świdnicaGeodezję i samych geodetów można podzielić na niższą geodezje - tzw.

miernictwo oraz geodezję wyższą, która zajmuje się bardziej zaawansowanymi pomiarami na dużo większym terenie. To właśnie zasięg pomiarów jest główną, ale nie jedyną różnicą pomiędzy jedną i drugą geodezją.

Przy pomiarach powyżej 750 km kwadratowych należy juz uwzględnić kulistość Ziemi co mocno komplikuje i utrudnia sam pomiar.

Oprócz tego podziału geodezji jest jeszcze wiele innych typów geodezji np.

geodezja górnicza, leśna, czy też satelitarna. Każda ma swój obszar zainteresowania terenowego, który można wywnioskować z samej nazwy.

Efekty pracy geodety

geodezja świdnica Mapki geodezyjne to efekt pracy geodety.

Właściwie wszystko czym zajmują się geodeci to interpretacja graficzna pewnych punktów zmierzonych w terenie.

Mało która praca geodezyjna nie angażuje w jakiś sposób mapek geodezyjnych, zazwyczaj są to pojedyncze sprawy np.

urzędowe.

W dzisiejszych czasach większość skompilowanych obliczeń wykonują albo komputery albo zaawansowane urządzenia pomiarowe, które znacznie przyspieszają pracę pomiarową geodetów.

Aktualizacja mapek geodezyjnych również odbywa się za pomocą komputerów.

Jednak mimo wszystko geodetów przyucza się do używania klasycznych metod, aby zawsze mogli sprawdzić i zweryfikować wyniki przedstawione przez sprzęt.

Prace geodezyjne wykonywane na terenie miast

Na terenie miast wykonywane są różnego rodzaju prace geodezyjne.

Takie miejskie prace geodezyjne wykonywane są podczas poszerzania różnego rodzaju dróg, podczas budowy nowych dróg oraz wytyczaniu dojazdów do nowych budynków.

Do takich budynków należą bloki mieszkalne. Trzeba przyznać, że w miastach wciąż budowane są nowe bloki mieszkalne, do których trzeba doprowadzać nowe drogi.

Będzie po nich jeździć spora ilość osób posiadających różnego rodzaju samochody, a poza tym od czasu do czasu będą po nich przejeżdżać samochody dostawcze.

Nowe dojazdy wytyczane są także do budynków użytkowych.

Muszą to być bardzo wytrzymałe i odpowiedniej wielkości drogi, ponieważ będą po nich jeździły nawet bardzo ciężkie i duże pojazdy. .

Widok do druku:

geodezja świdnica